5 prostych zasad jak dobierać obuwie sportowe do swojej aktywności

Wiele osób wybiera często obuwie sportowe (najczęściej obuwie biegowe) do chodzenia na co dzień, ponieważ zmniejsza się ryzyko kontuzji, but jest komfortowy oraz posiada odpowiednią amortyzację.

Buty sportowe należy dobrać ze względu na uprawianą dyscyplinę sportową i rodzaj podbicia stopy. Aby określić prawidłowy rodzaj podbicia stopy można udać się do specjalistycznych punktów wykonujących takie testy lub we własnym domu wykonać test polegający na pomalowaniu swojej stopy farbą plakatową, a w następnej kolejności odciśnięciu swojej stopy na kartce papieru (najlepiej formatu A4 lub A3). W ten sposób wyróżniamy:

  • pronację – charakteryzuje się przewężeniem w środkowej części stopy, nazywana inaczej płaskostopiem;
  • stopę neutralną – taka stopa mniej więcej w środkowej części po odbiciu na kartce papieru powinna zostawić ślad o długości od 3 do 5 cm;
  • supinację – na kartce papieru po odbiciu są wyraźne dwa ślady – pięta oraz przednia część stopy, bez wyraźnie widocznej części środkowej.

W przypadku pronacji powinniśmy się kierować zakupem takiego obuwia, które posiada system podtrzymujący stopę w bucie. Dla stóp z supinacją wybieramy zaś buty posiadające miękką wkładkę i dużą amortyzację. Natomiast dla posiadaczy stóp o podbiciu neutralnym wybieramy obuwie łączącego opis butów przeznaczonych dla pronatorów i supinatorów.

Podsumowując, przy wyborze buta powinniśmy się kierować następującymi kryteriami:

  • rodzaj podbicia stopy przy wcześniejszym jego sprawdzeniu
  • rodzaj podejmowanej aktywności fizycznej
  • materiały użyte w modelu odpowiadające za przepuszczalność powietrza w obuwiu
  • systemy jakie znajdują się w bucie np.: stabilizujące, amortyzujące
  • wagę, rozmiar obuwia (z zachowanym odpowiednim zapasem maksymalnie od 1 do 0,5cm) oraz podeszwę znajdującą się w obuwiu

Komfort, przyjemność oraz bezpieczeństwo podczas treningu zapewnią nam odpowiednio dobrane buty, które jak myślę na podstawie moich wskazówek z pewnością wybierzecie.